Mesto održavanja: Kraljev trg, Zlatibor.
Doček Nove godine je jedan od najmasovnijih zabavnih događaja koji se organizuje na Zlatiboru. Organizovan doček se uvek održava na Kraljevom trgu na otvorenoj pozornici. Program je organizovan tako da podrazumeva nastup nekoliko izvođača pop muzike, trubački orkestar, dok se u ponoć priređuje vatromet, a za najmlađe je organizovana predstava i podela paketića.
Turističko udruženje Jablanica, u saradnji sa Turističkom organizacijom Zlatibor, mesnom zajednicom, Kulturno-sportskim centrom i opštinom Čajetina već četvrtu godinu za redom organizuje doček srpske Nove godine ispred crkve posvećene Pokrovu Presvete Bogorodice u Jablanici. Dominantni su etnografski, verski i umetnički motivi, što se uklapa u kulturno-istorijsku tradiciju ovog kraja.
Vreme odžavanja: februar
Mesto: Mačkat
Sajam suvomesnatih proizvoda – „Pršutijada“, je po svojoj masovnosti i tradiciji od preko petnaest godina jedna od značajnijih zlatiborskih manifestacija. Pršutijadu poseti preko 10 000 posetilaca iz čitave zemlje. Ova privredna manifestacija obiluje propratnim sadržajima etnografskog karaktera. Pored izlaganja i prodaje suvomesnatih proizvoda, propratni program čine predavanja iz oblasti ruralnog razvoja i kulturno-umetnički program. Na sajmu se biraju najbolji srpski suvomesnati proizvodi i oko 20 proizvođača predstavlja užičku goveđu, svinjsku i ovčiju pršutu, slaninu, stelju i kobasicu.
Vreme održavanja: april
Mesto: Šljivovica
Prezentacija tradicije i načina proizvodnje rakije je posebna vrednost Šljivovačkog sajma, na kome lokalno stanovništvo predstavlja svoje privredne proizvode. Šljivovački sajam domaće rakije svake godine poseti nekoliko hiljada posetilaca. Ovu manifestaciju, koju organizuju Skupština opštine Čajetina i Turistička organizacija „Zlatibor“, prate prodajne izložbe zdrave hrane, rukotvorina seoskih domaćica i proizvodi seoskih majstora, a redovno se nagradjuju i vlasnici najuredjenijih voćnjaka i proglašava najlepše seosko domaćinstvo.
Manifestacija Deca među narcisima posvećena je mališanima i njihovim literarnim i likovnim radovima. Ovaj festival na najbolji način afirmiše stvaralaštvo najmlađih u raznim oblastima i omogućava deci iz drugih gradova da upoznaju Zlatibor u svoj njegovoj lepoti. Druženje dece koja se bave stvaralaštvom iz zlatiborskog kraja sa širom okolinom i pisaca koji pišu za decu svakog maja ulepša nam dane i donese vedrinu, a organizuje se u Čajetini, na Zlatiboru i u nekom od okolnih sela. Ovaj tradicionalni festival koji se održava na Zlatiboru je svoj život započeo krajem maja 1992. godine i od tada do danas se redovno održava. Gosti Zlatibora i Festivala su deca pesnici, mali slikari, ali i veliki broj poznatih ličnosti iz sveta kulture. U periodu trajanja Festivala održava se veliki broj kreativnih radionica, pozorišnih predstava, kulturno umetničkog programa koje izvode mališani, koji se učestvovanjem na ovom Festivalu edukuju i ohrabruju da izrastu u kvalitetne ljude koji vole i poštuju prirodu, ljude oko sebe, ali i bogatstvo našeg kulturnog nasleđa.
Vreme održavanja: jun
Mesto: Jablanica
Seoski višeboj u Jablanici predstavlja takmičenje u tradicionalnim zanatima, veštinama i sportovima. Višeboj prikazuje i neguje zanate i veštine koje polako nestaju, a koji su vrlo živopisni i čine prepoznatljiv motiv Zlatibora. Manifestacija je takmičarskog duha i važi za jednu od najbolje organizovanih seoskih manifestacija. Takmičari uzimaju učešće u nekoj od 13 disciplina: skok u dalj, bacanje kamena s ramena, prevlačenje klička, skok u vis, prevlačenje rukom na brvnu, puzanje uz banderu, prevlačenje konopca, struganje testerom kladarom, struganje dubećom testerom, trkanje konja, vuča na vlaci konjskim jednopregom i dvopregom, vuča na vlaci volovskom zapregom. Celodnevni program upotpunjen je nastupom kulturno-umetničkih društava, pevačkih grupa, kao i trubačkim orkestrima. Među učesnicima programa su Zlatiborci gotovo svih generacija, od onih najmlađih, voljnih da sačuvaju tradiciju svojih predaka, pa do onih starijih, koji je godinama neguju.
Vreme: jul i avgust
Mesto: Zlatibor
Program kulturnog leta čine različite priredbe kulturno-zabavnog karaktera čiji su organizatori različite organizacije, ali sve priredbe su koordinisane i promovisane od strane Turističke organizacije kao jednistveni program – Zlatiborsko leto. Događaji u okviru kulturno-zabavnog programa, pod nazivom „Zlatiborsko leto“, odvijaju se uglavnom na letnjoj pozornici na Kraljevom trgu, dok se nekoliko njih održava u Tić polju, Čajetini i okolnim selima. Manifestacije u okviru Zlatiborskog leta čine boravak gostiju na Zlatiboru sadržajnijim i kvalitetnijim.
Na tradicionalnom vašaru koji traje više od dva veka u Sirogojnu, održava se manifestacija „Petrovdanski dani“ ispred crkve Svetih Apostola Petra i Pavla sagrađene 1764. godine. Kako je Sirogojno jedan od najposećenijih turističkih lokaliteta na Zlatiboru, zahvaljujući muzeju „Staro selo“ i muzeju pletilja, ovaj događaj je izuzeno posećen kako od strane turista koji borave na Zlatiboru tako i od meštana opštine Čajetina. Za posetioce se priređuju i sportska nadmetanja, prezentacija starih zanata, prodajna izložba zlatiborskih rukotvorina i bogat kulturno umetnički program.
HillsUP! podrazumeva niz sadržaja konceptualno orijentisanih na promociju sporta, zdravog života, podizanje ekološke svesti, te promociju aktivnosti u prirodi i na otvorenom prostoru i sve to uz bogat muzički program u večernjim satima. U sklopu festivala, pored muzičkog programa predviđene su i mnogobrojne sportske, edukativne i kulturne aktivnosti. S obzirom da je festival već za prvu godinu kvalitet izvođača podigao na visoki nivo, nastoji se održati kontinuitet u kvalitetu i narednih godina. Iz toga razloga, ovaj festival poprima i međunarodni karakter.
U Gostilju se o Ilindanu, sada već tradicionalno, održavaju „Ilindanski sportski susreti mesnih zajednica opštine Čajetina“. Pored sportskih takmičenja posetioci mogu da uživaju u domaćoj kuhinji pod šatrom, da probaju kuvani kupus, jagnjeće i praseće pečenje. U Gostilju je takođe otvoreno i novo kupalište, koje se napaja čistom izvorskom vodom i koje je na raspolaganju učesnicima i posetiocim manifestacije. Učesnici iz svih mesnih zajednica sa teritorije opštine Čajetina nadmeću se pojedinačno i ekipno u sledećim sportovima: bacanje kamena, prevlačenje klička, prevlačenje konopca, skok u dalj, mali fudbal i basket, ali glavni cilj svih je druženje i dobra zabava, u čemu se, sudeći prema broju posetilaca, uspeva.
Vreme: avgust
Mesto: Čajetina
Kabare komedije i humora po kojima je zlatiborski kraj i poznat, ima za cilj da zabavi publiku, putem humoresknih nastupa umetnika. Teatarsku scenu ovog kabarea čini i otvoreni ambijent gradskog parka u Čajetini koji je vrlo posećen. Svake godine u ovoj manifestaciji učestvuju proslavljeni i priznati glumci i animatori. Čest gost kabarea je i glumac Goran Sultanović.
Sa ciljem da se sačuvano, bogato kulturno nasleđe iz oblasti izvođačkih umetnosti predstavi javnosti, u Muzeju se od 2011. godine organizuje Festival Svet muzike. Koncertima izvornih pevačkih grupa, muzičkih grupa koje izvode ranu srednjovekovnu muziku, kao i afirmisanih izvođača čija se muzika zasniva na tradiciji, pred publikom se otvara svet različite muzike. Idejni tvorac i organizator festivala je etnolog Dragan Cicvarić, kustos Muzeja na otvorenom „Staro selo“ U Sirogojnu. Osnovna ideja festivala je da posetiocima Muzeja predstavi tradicionalnu muziku Srbije i Balkana putem koncerata i edukativnih radionica. Publika festivala ima priliku da „uživo“ vidi i čuje aktuelne izvođače tradicionalne muzike i da upozna narodne instrumente, različite vrste pevanja, sviranja . Tradicionalna muzika ,kao i nematerijalno kulturno nasleđe uopšte, jeste proces koji je „živ“ i neprekidno se menja, tako da na tradicionalnu muziku utiču različiti muzički pravci i kulture. Festival „Svet muzike“ pokušava da prikaže tu promenu, ali i muzičke korene iz kojih je muzička tradicija nastala.
Vašar starih zanata i zanimanja u Muzeju na otvorenom ,,Staro selo“ u Sirogojnu organizuje se sa ciljem promovisanja majstora rukotvorina, njihovih umeća, kao i uvažavanja i isticanja vrednosti znanja koja se generacijama prenose i opstaju do danas. Vašar starih zanata i zanimanja je izložba na kojoj zanatlije predstavljaju živo zanatsko nasleđe i proizvode koji pripadaju prošlosti, a koji se i danas koriste. Posetioci mogu direktno od zanatlija da saznaju o zanatima, o zanatskim proizvodima i da aktivno učestvuju u izradi i degustaciji pojedinih proizvoda. Pored predstavljanja zanatskih veština u kačarskoj, kovačkoj i grnčarskoj radionici, posetioci mogu videti kako se izrađuju čuture, stolice, korpe od leskovog i vrbovog pruća, kao i pečenje grnčarije na otvorenoj vatri.
Vreme održavanja: avgust
Mesto: Rožanstvo
Sabor predstavlja takmičenje u tradicinalnom pevanju pri čemu se ocenjuje izvornost narodnog pevanja. Iz godine u godinu povećava se broj gostiju koji uživaju u izvornoj pesmi i teže očuvanju duha ovoga kraja. Učestvuju grupe pevača iz Valjeva, Čačka, Ivanjice, Arilja, Kosjerića, Požege, Užica, Prijepolja i Čajetine.
Manifestacija „Pesničke vatre zlatiborske“ nastavlja prošle godine započetu saradnju Udruženja književnika Srbije i Turističke organizacije Zlatibora, koja još jednom praktično potvrđuje svoju posvećenost kulturi i umetnosti, kao važnom delu turističke ponude Zlatibora. Manifestacija već drugu godinu okuplja pesnike i umetnike iz cele zemlje i sveta, pružajući ljubiteljima književnosti na Zlatiboru jedinstvenu priliku da uživaju u druženju sa pesnicima. Gosti manifestacije su eminentni pesnici, kao i dramski umetnici i operski umetnici, koji će sasvim sigurno ovu manifestaciju iz godine u godinu podići među sam vrh manifestacija ovog tipa u našoj zemlji.
Prostrana visoravan prepuna borova, koji pod sunčevim zracima dobijaju neverovatan zlatni sjaj, svrstava Zlatibor u jednu od najlepših planina. Prestonica srpskog planinskog turizma prepuna gostiju i tokom leta i tokom zime, nalazi se na prosečnoj nadmorskoj visini od 1.000 m, a okružuju je vrhovi Tornik (1.496 m) i Čigota (1.422 m) i niz nižih.
Izuzetne lepote, ova planina prepuna je prostranih proplanaka ispresecanih planinskim potocima, privlači turiste iz svih delova sveta. Zahvaljujući karakterističnoj klimi i vazdušnim strujanjem koja se mogu naći samo ovde, harmoničnom odnosu između pošumljenih predela bora, jele, smrče i prostranih livada prekrivenih živopisnim biljem, čistom vazduhu, bistroj vodi, velikom broju sunčanih dana u godini, prelepim skijaškim terenima, Zlatibor se razvio u čuveni planinski turistički centar sa najdužom tradicijom u Srbiji.
Ski centar Tornik nalazi se na nadmorskoj visini od 1.110 – 1.490 m, na 9 km od turističkog centra Zlatibor. Ukupan kapacitet skijališta je oko 5.400 skijaša na sat. Opremljen je modernom šestosednom žičarom, kapaciteta 3.000 skijaša na sat, dva ski lifta tipa „sidro“ ukupnog kapaciteta 2.400 skijaša na sat i 36 novih topova za pravljenje snega koji mogu da pokriju sve staze, tako da ljubitelji skijanja mogu da računaju na celu zimsku sezonu. Obnovljene i proširene staze „Čigota“, „Tornik“, „Ribnica“ i „Zmajevac“ ispunjavaju sva očekivanja za vrhunski trening, odličan izazov i duge karving zaokrete za prave skijaše.
Devet kilometara najmodernije vazdušne trase zlatiborske gondole povezaće centar Zlatibora sa ski centrom Tornik, preko Ribničkog jezera na kojem će se nalaziti međustanica. Gondola trenutno ima kapacitet 600 putnika po satu u 55 zasebnih kabina sa po 10 mesta. Maksimalan kapacitet gondole je 90 kabina i 1000 putnika/h.
Svetski rekord u dužini trase pripada Gold gondoli Zlatibor (9 km), a pre zlatiborske gondole najduža svetska gondola bila je TianmenShan Cable Car gondola (7,4 km) koja se nalazi u sklopu Nacionalnog parka Zhangjiasie u Kini, u okviru kojeg je snimljen kultni film Avatar.
Srce gondole nalaziće se na međustanici kod Ribničkog jezera, gde je planiran razvoj projekta Novi Zlatibor (turizam visoke kategorije, na preko 200 ha zemljišta), dok će završna stanica gondole biti na samom vrhu Tornik , na visini od 1496 m.
Dino park je tematski park, zabavno – edukativnog karaktera koji pruža jedinstvenu zabavu za sve uzraste, od 1 do 101 godine. Prostire se na velelepnoj površini od 6 hektara, u srcu Zlatibora. Daleko od gradske vreve i buke, na čistom vazduhu, u lepoj borovoj šumi, na ovoj lokaciji bez obzira na broj godina svako pronađe svoj kutak za uživanje. Dvadeset multimedijalnih replika dinosaurusa iz doba Krede i Jure i dvadeset sadržaja iz sveta moderne tehnologije čine savršen spoj koji svakodnevno poseti na stotine posetilaca iz celog sveta.
Vila Marija
Smreke 3,
Naselje Rujno
31315 Zlatibor
Vila Marija je Vaša oaza za odmor od svakodnevnice. Na planini izuzetne lepote, prijatne klime i blagog podneblja, nudimo Vam udoban smeštaj i prijatnu atmosferu kako za porodična putovanja i duže odmore tako i za produžene vikende.