Zlatibor je planina izuzetne lepote, a krasi je prijatna klima, blago podneblje, prostrani proplanci, bujni pašnjaci ispresecani planinskim potocima i prošarani bujnim borovima po kojima je ova planina i dobila ime. Nalazi se na magistralnom putu Beograd – crnogorsko primorje. Od Beograda je udaljen 230 km, a od Užica 25 km. Prosečna nadmorska visina je 1000 m.
Prvi stanovnici Zlatibora bili su Iliri, zatim Rimljani a posle njih ove prostore naseljavaju Sloveni. Sve do polovine 19. veka današnje područje Zlatibora nazivalo se Rujno, a kasnije je ovaj naziv potpuno potisnut i sve više se spominjalo ime Zlatibor, koje i danas nosi ova planina i naselje. Zabeleženo je da je Zlatibor primio prve turiste još daleke 1750. godine, ali je do kraja 19. veka boravak na njoj bio čista moda i luksuz. Godine 1893. godine 19. avgusta, na Preobraženje na ovoj planini boravio je kralj Aleksandar Obrenović i od ovog datuma počinje organizovan razvoj turizma na Zlatiboru.
Saznanje da se na Zlatiboru ljudi mogu izlečiti od mnogih bolesti, posebno onih koji napadaju dušu i telo istovremeno-psihomatskih bolesti, staro je više od 100 godina. Lekovitost ove planine ogleda se u blagosti klime na visoravni od 1000 m. Preko njega se sudaraju planinske i morske struje koje ubrzavaju lečenje plućnih i srčanih bolesti, posebno bolesti štitaste žlezde i malokrvnosti.
Na Zlatiboru i u okolini nalazi se veliki broj kulturno-istorijskih spomenika i drugih znamenitosti pogodnih za poludnevne i jednodnevne izlete. Užice je na tridesetak kilometara (muzeji, crkve, srednjovekovni grad…). Čajetina u podnožju Zlatibora, razvilo se oko nekadašnjeg konaka serdara Jovana Mićića; spomen-kompleks Kadinjača (14 km od Užica)
Po Zlatiboru i neposrednoj okolini rasuto je 26 znamenja srpske duhovnosti: manastiri – Dubrava (XIII vek), Uvac (XII vek), Banja (XII vek) kod Priboja i Mileševa (XIII vek) kod Prijepolja, crkve brvnare iz XVIII veka – u selima Donja Jablanica, Dobroselce, Kućani.
Pažnju posetilaca privlače i Zlatiborska jezera, izvor Bele vode (važi kao lekovit), pećine – Stopića, u selu Rožanstvo i Potpećka (kod istoimenog užičkog sela) i selo Sirogojno, poznato po svojim pletiljama i Etno-parku, planina Tara, Zlatar, Perućac sa veštačkim jezerom i bezbroj drugih izletišta.
Zlatiborci su poznati i kao proizvođači mesa i mesnih prerađevina, jer je to podneblje prirodnim karakteristikama predodređeno da bude stočarski kraj. Osim mesa proizvode se mleko i mlečni proizvodi.
Još u pretprošlom veku Zlatiborci su bili najpoznatiji proizvođači sušenog goveđeg, svinjskog i ovčijeg mesa, a njihovi proizvodi su bili cenjeni na pijacama u Beogradu i Sarajevu a često su stizali i do Beča i Pešte. Danas su suvomesnati proizvodi najznačajniji artikal u bogatoj ponudi gastronomskih specijaliteta Zlatibora, a odmah iza njih su mlečni proizvodi. Zlatiborska pijaca nudi veliki izbor domaćih proizvoda, a da bi ih što bolje prezentovali potrošačima, zlatiborci organizuju „Pršutijadu“ u Mačkatu i „Rakijadu“ u selu Šljivovici. Karakteristična jela za ovaj kraj su: zlatiborska zakuska, komplet lepinja, kačamak sa kajmakom, heljdopita, jagnjeće pečenje…
Vila Marija
Smreke 3,
Naselje Rujno
31315 Zlatibor
Vila Marija je Vaša oaza za odmor od svakodnevnice. Na planini izuzetne lepote, prijatne klime i blagog podneblja, nudimo Vam udoban smeštaj i prijatnu atmosferu kako za porodična putovanja i duže odmore tako i za produžene vikende.